גמילה מסמים ואלכוהול: על גמילה פיזית וגמילה פסיכולוגית

בקהילה הרפואית והטיפולית אין וויכוח על כך שלסמים ואלכוהול השפעות דומות על הגוף ועל הנפש. הנזקים הקריטיים לגוף ולנפש בשימוש מוגבר בשניהם דומה וכך גם תהליך ההתמכרות לחומרים. מכאן, גם תהליך הגמילה מסמים ואלכוהול דומה.

כיצד נוצרת התמכרות ואיך גמילה מסמים ואלכוהול פועלת?

התמכרות לסמים ולאלכוהול מתרחשת בשלושה שלבים עיקריים. השלב הראשון הוא השלב בו הגוף סופג את החומר, השלב השני הוא השלב בו הגוף מסתגל לחומר, והשלב השלישי הוא השלב בו הגוף מושפע מהחומר ומפתח מידה של "אמידות כלפיו". כאשר הגוף מסתגל לחומר הוא למעשה זקוק לעוד ממנו על מנת להיות מושפע. כך נוצר מעגל ההתמכרות האכזרי בו האדם המכור צורך יותר ויותר מהחומר שפוגע בגופו ובנפשו ומשבש את חייו.

ככל שהשימוש בחומרים מוגבר יותר, גם בסמים וגם באלכוהול, גדלים הנזקים. לעתים, הנזק שנגרם כה גדול עד שהוא אינו בר תיקון. במקרה זה, המשותף לסמים ולאלכוהול הוא הפגיעה במוח, בדגש על קליפת המוח שאחראית, בין היתר, על החושים, על הזיכרון ועל המערכת הרגשית. שימוש מוגבר בחומרים אלו משנה באופן פיזי את המוח, ויכול לגרום בטווח הרחוק בעיות נוירולוגיות ולבעיות רגשיות. המרכזיות בהן: חרדה ודיכאון. ההתמודדות עם מעגל ההתמכרות וצמצום הנזק הפיזי והנפשי, הם אלו שעומדים במרכז טיפול הגמילה מסמים ואלכוהול.

הכל בראש: מה עושים בגמילה מסמים ואלכוהול?

העובדה שסמים ואלכוהול משפיעים בצורה דומה על הנפש ועל הגוף היא הסיבה שתהליך הגמילה מסמים ואלכוהול הוא למעשה אותו תהליך. אנשים שמגיעים למרכזי גמילה יעברו בשלב הראשון תהליך גמילה פיזית. זהו תהליך שאורך בין חמישה ימים לחודש ולמרות השפעותיו הגופניות הלא פשוטות והשינויים שעובר הגוף, מרבית המכורים עוברים אותו בקלות יחסית.

השלב המורכב יותר הוא תהליך הגמילה הפסיכולוגית מהסם. דבר משמעותי שמאפשר את מעגל ההתמכרות האכזרי הוא התלות הפיזית בחומר. כדי להשתחרר מאותה תלות, האדם המכור לומד בתהליך הגמילה מסמים ואלכוהול כלים שיעזרו לו להבין את דפוסי החשיבה שמתחזקים את ההתמכרות, כמו גם כלים למודעות ולשינוי ההרגלים.

שלב זה בתהליך הגמילה הוא מורכב, יש בו עליות וירידות, והוא מורכב מטיפולים פרטניים, טיפול בקבוצת תמיכה שנותנת לאדם המכור סביבה משמעותית ואנושית להזדהות איתה ולעבור איתה את התהליך במשותף. המפגש הקבוצתי מוציא את האדם המכור מהבידוד והבדידות אליהם נקלע ומאפשרת לו להתחבר בחזרה אל העולם ואל בני אדם נוספים ולקבל תמיכה רגשית שלה הוא זקוק כל כך כדי להגיע להחלמה. לצד זאת, בחלק מהמקרים ניתן גם טיפול תרופתי וטיפולים משלימים נוספים.

למידע נוסף: https://www.goldcenter.org.il/

אין תגובות