רואה לך בעיניים: מספר עובדות שכדאי לדעת על פטריגיום

מה זה פטריגיום?

פטריגיום זה מצב בו על פני הקרנית מתחילה לצמוח רקמה מלחמית העין ומכסה חלקים ממנה.

מה גורם לפטריגיום?

במרבית המקרים, פטריגיום נגרם כתוצאה מחשיפה מוגברת לקרינת השמש או לקרינת אולטרה-סגול. לא בכדי, מכונה התופעה באנגלית surfers eye, כלומר, עין הגולש, שכן גולשים נחשפים שעות ארוכות לשמש וכך גם עיניהם. גם מצב חוזר של עין יבשה ומגורה יכול לגרום להתפתחות המחלה.

איך מתקדם הפטריגיום?

פטריגיום יכול להיות קטן ולהישאר כך במשך שנים רבות ואף לאורך כל החיים, אך ישנם גם מקרים בהם הפטריגיום עשוי להתקדם ולכסות חלקים הולכים וגדלים מהקרנית. במקרים חמורים במיוחד עלול הפטריגיום להפריע לראייה או לגרום לשינוי בצורת הקרנית ולשבש את חדות הראייה.

איך מטפלים בפטריגיום?

הטיפול היחיד כרגע הוא הסרתו של הפטריגיום באמצעות ניתוח.

מתי כדאי לנתח?

בדרך כלל זוהי החלטה של האדם שלקה בפטריגיום. במרבית המקרים הניתוח מבוצע לא בשל פגיעה בראייה אלא בשל סיבות אסתטיות. לעתים, במקרים של פגיעה משמעותית בעין, הרופא ימליץ על ניתוח. מקרים בהם סביר שימליץ הרופא המטפל על ניתוח: פגיעה בראייה, שינוי בצורת הקרנית, טרם ניתוח קטרקט בעין החולה.

כיצד נראות ההכנות לניתוח?

טרם ניתוח פטריגיום יש לגשת להציג מכתב מרופא העיניים האישי ובו פירוט על המצב הגופני, על תרופות אותן נוטלים, על רגישיות שונות וכו'. בחלק מהמקרים המנותח יתבקש לבצע בדיקות דם מקדימות, צילום של בית החזה ואק"ג. את התרופות שיירשמו יש להמשיך לקחת גם ביום הניתוח עצמו. ביום הניתוח אין להתאפר. יש להגיע לניתוח הסרת הפטריגיום עם מלווה.

מהלך הניתוח להסרת הפטריגיום

במרבית המקרים מתבצע הניתוח בהרדמה מקומית ובמקרים נדירים מאד הוא מתבצע בהרדמה מלאה. המנתח ישתמש במהלך הניתוח במכשירים עדינים ביותר ותחת תאורת מיקרוסקופ. בניתוח עצמו יוסר הפטריגיום מהקרנית. במקרים מסויימים יבוצעו תפרים בלחמית העין. בסיום הניתוח תחביש העין בתחבושת. יש להישאר עם התחבושת לפחות יום.

לאחר הניתוח להסרת הפטריגיום

לאחר הניתוח להספרת פטריגיום צפויים כאבים, בעיקר בשעות ובימים שלאחר הפרוצדורה. את התחבושת בה נחבשה העין יש להשאיר ללא מגע יום שלם. לאחר שהוסרה התחבושת יש להתחיל בטיפול תרופתי שיורכב לרוב מטיפות או משחה, אותן יש ליטול לפי ההוראות שנתן הרופא. יש להגיע לביקורות אצל הרופא על פי הנחיותיו.

האם הניתוח מסוכן?

ייתכנו כאבים בימים הראשונים לאחר הניתוח, אדמומיות בעין וקשיים קלים בראייה. תופעות אלה צופיות לחלוף תוך ימים עד שבועות. במקרים נדירים מאד עשויים להתפתח סיבוכים.

אין תגובות